Концепція та методологія проєкту

Проект спрямований на розробку комплексу нових навчальних курсів за вибором і змістових модулів у вже наявних обов’язкових і елективних курсах, присвячених стандартам ЄС у сфері свободи слова та інформації для здобувачів освіти в СумДУ; онлайн-курсу на платформі Examenarium СумДУ. Навчання буде підтримуватися проектними заходами та дослідницькою діяльністю.

Зміст навчальних курсів і модулів ґрунтується на останніх і передових ідеях щодо розвитку права та політик ЄС, передбачає використання максимальної кількості сучасних методичних прийомів, інтерактивність, практичний акцент у навчанні. Здобувачі освіти будуть залучені до дослідницької діяльності та готуватимуть есе і наукові повідомлення на обрані теми. Перед початком курсу або модуля розробляються силабус, детальна робоча програма курсу та комплекс методичних матеріалів. Лекційні матеріали включатимуть презентації та текстові версії матеріалу. Практичні заняття переважно будуть включати розв’язання кейсових завдань для тематичного дослідження на основі цінностей; дослідницькі семінари групову роботу; дискусії; ділові ігри, зокрема, дебати, змагання з медіації тощо.

Така структура курсів і модулів, а також методи навчання найкраще відповідають цілям проекту, зокрема просуванню досконалості у викладанні та покращенню якості професійної підготовки в Сумському державному університеті, генеруванню знань та ідей на підтримку формування політик ЄС, підвищенню обізнаності молодих професіоналів у сфері стандартів ЄС щодо свободи вираження поглядів та інформації, законодавства і політики ЄС щодо ЗМІ.

Відкритий онлайн-курс «Європейські стандарти свободи вираження поглядів та інформації» на платформі Examenarium СумДУ (https://examenarium.sumdu.edu.ua/) має на меті надати всім зацікавленим особам загальне розуміння медіа-політики та законодавства ЄС, підвищити загальний інтерес до європейський студій, сприяти формуванню громадянських навичок та розвинути більш активну і відповідальну громадянську позицію. Цей курс включатиме тексти лекцій, короткі відео та тести і буде доступний у будь-який час як для комплексних досліджень, так і для розгляду окремих тем. Викладач не супроводжуватиме його безпосередньо, однак за потреби слухачі курсу можуть звернутися за консультацією в письмовій формі і отримати роз’яснення від членів проєктної команди Кафедри Жана Моне. Таким чином, курс залучить широку аудиторію до суспільного діалогу, посилить сприйняття цінностей і кращих практик ЄС, готовність забезпечити демократію та верховенство права через реалізацію свободи вираження поглядів та інформації, свободи і плюралізму ЗМІ. Онлайн-курс буде запущено після перших двох років реалізації проекту на основі лекційних матеріалів, відгуків студентів та рекомендацій зовнішніх експертів (інших викладачів, представників громадськості, роботодавців, залучених для забезпечення якості).

Навчання буде тісно пов’язане з дослідженням стандартів ЄС щодо свободи вираження поглядів та інформації, медіа-політики та законодавства ЄС, а також пошуком шляхів впровадження найкращих практик ЄС в українське законодавство та правозастосування. Публікація результатів дослідження та наукові дискусії в форматі круглих столів актуалізують обговорення питань свободи вираження поглядів у академічному світі, серед представників державного управління, ЗМІ, громадянського суспільства. Щорічний семінар із правових стандартів захисту прав журналістів та основ державного регулювання ЗМІ сприятиме реалізації цілей проєкту шляхом публічного діалогу, підвищення обізнаності медійного середовища щодо правових аспектів реалізації права на свободу слова, свободу вираження поглядів, свободу медіа, а також про соціальну відповідальність журналістів і блогерів та правові наслідки дезінформації, чорного піару, дифамації.

Комплексне висвітлення всіх заходів на сайті проекту, у соціальних мережах, ЗМІ сприятиме максимальному досягненню інформаційно-просвітницьких завдань проекту.