Концепція та методологія проєкту

Метою проекту є розробка навчального курсу (модуля) за вибором «Міграційна політика та право ЄС» для студентів денної форми навчання ННІ права СумДУ спеціальностей «Право», «Міжнародне право» та «Історія»; онлайн-курс на платформі Examenarium СумДУ; та Онлайн школа з міграційної політики та права. Навчання буде підтримуватися проектними заходами та дослідницькою діяльністю.

Проект розпочнеться з промоційного заходу. Необхідність проведення заходу обумовлена необхідністю донести суттєву інформацію про проект до цільової аудиторії (студентів, науковців, переселенців, представників громадянського суспільства, державних службовців, ЗМІ та широкої громадськості). З метою донесення інформації про проектну діяльність та освітні можливості до якомога ширшого кола людей, захід проводитиметься у змішаному форматі офлайн та онлайн з використанням наявних у СумДУ технічних засобів. Як місцеві мешканці, так і люди, які виїхали з регіону внаслідок бойових дій, а також представники інших вишів та громадських організацій всеукраїнського масштабу (Українська Гельсінська спілка з прав людини, Громадянська мережа «ОПОРА», Спілка жінок України та ін.), з якими члени команди проекту співпрацювали протягом останніх років, будуть залучені.

Основними завданнями заходу є ознайомлення учасників з проектом та пояснення його основних цілей; анонсувати події та заходи проекту, пояснювати їх зміст, поширювати матеріали, пов’язані з проектом. На другому та третьому роках проекту анонси також супроводжуватимуться звітами про результати проекту.

Модуль «Міграційна політика та право ЄС» буде викладатися з другого року проекту, оскільки студенти СумДУ вже обрали предмети за вільним вибором на 2022-2023 навчальний рік. Більш того, в умовах бойових дій на території України, які, вочевидь, не припиняться до початку навчального року, СумДУ продовжує працювати переважно в режимі онлайн-навчання. Протягом першого року проекту буде здійснено ретельну підготовку методичних матеріалів. Перед початком навчального модуля буде розроблено навчальний план, детальну програму курсу та вичерпні матеріали курсу. Модуль включатиме 5 кредитів ECTS, 150 годин, 48 годин контактних занять. Лекційні матеріали включатимуть презентації для класу та практичні завдання (включаючи завдання для тематичного дослідження на основі цінностей; групова робота та дискусії; електронне навчання (змішане навчання); конкурси, дебати та змагання з медіації; дослідницькі семінари). Зміст курсу «Міграційна політика та право ЄС» ґрунтується на останніх і найпередовіших ідеях у праві та загальній політиці Європейського Союзу, використовуючи максимальну кількість сучасних методичних прийомів, актуальних для викладання конкретних тем та ідей, забезпечуючи інтерактивність, вирішення проблем і практичний акцент у навчанні. Студенти здебільшого будуть залучені до дослідницької діяльності та готуватимуть наукові розробки на обрані теми.

Курс складатиметься з трьох ключових блоків. Перший буде присвячений історії європейської інтеграції та розвитку міграційної політики ЄС, аналізу криз і викликів міграційних процесів. Другий охоплюватиме організаційно-правові механізми міграційної політики ЄС, інструменти її реалізації, правовий статус суб’єктів міграційних відносин, особливості регулювання міграції в межах ЄС, транскордонні міграційні процеси. У третьому блоці будуть розглянуті окремі аспекти міграційної політики та прав мігрантів у контексті досягнення Цілей сталого розвитку ООН. Така структура курсу та методи викладання найкраще відповідають цілям проекту, зокрема просуванню досконалості у викладанні та покращенню якості професійної підготовки бакалаврів Сумського державного університету, генеруванню знань та ідей на підтримку формування політики ЄС, підвищення обізнаності про Міграційну політику та міграційне право ЄС.

Очікується, що наприкінці курсу студенти

● матимуть знання та розуміння міграційної політики та законодавства ЄС, їх еволюції, історичного та культурного походження;

● вміти ідентифікувати адміністративно-правові інструменти, найкращі практики та виклики міграційної політики ЄС у парадигмі досягнення Цілей сталого розвитку;

● вміти продемонструвати розуміння правового статусу різних категорій мігрантів за законодавством ЄС;

● вміти вибирати відповідні підходи, що підтримуються теорією, які можуть бути ефективно застосовані в ряді ситуацій, і застосовувати відповідну теорію до конкретних ситуацій;

● вміти ідентифікувати інформацію, необхідну для підтримки прийняття рішень у міжнародному та європейському інтеграційному контексті.

Онлайн-школа «Міграційна політика та право ЄС» (5 кредитів ECTS, 150 годин, 48 годин онлайн-занять) проводитиметься щорічно протягом 3 років реалізації проекту. Він має на меті сприяти освіті в галузі європейських досліджень під час війни та післявоєнної реконструкції, залучаючи студентів та інших осіб, чиї освітні можливості постраждали від російського вторгнення в Україну; підвищити обізнаність вимушених переселенців про їхні права, обов’язки, можливості та відповідальність; залучити широку аудиторію до суспільного діалогу, підвищити сприйняття цінностей та кращих практик ЄС, готовність до солідарності та стійкої взаємодії в міграційних процесах. Онлайн-формат Школи було обрано для залучення студентів в Україні та за кордоном, у тому числі тих, хто був змушений залишити свої домівки та навчатися, а також тих, хто залишився на територіях, наближених до бойових дій, та/або на окупованих та пост-окупаційних територіях.

Навчання буде організовано за тижневим планом, що включає 2-4 контактних заняття на тиждень у зручний для цільової аудиторії час та самостійне навчання (індивідуальні та групові завдання, які перевірятимуться та оцінюватимуться викладачами та супроводжуватимуться відповідним відгуком). Навчальний план в Онлайн-школі загалом збігається зі структурою курсу для студентів СумДУ, але дещо відрізнятиметься методами навчання з огляду на онлайн-формат. Зокрема, на електронних навчальних ресурсах СумДУ будуть розміщені матеріали, завдання для самостійної роботи та тестування. Для забезпечення взаємодії та групової роботи під час онлайн-занять будуть використовуватися методики, пов’язані з використанням Padlet, Kahoot, Quizlet та інших платформ.

Відкритий онлайн-курс «Міграційна політика та право ЄС» на платформі Examenarium СумДУ (https://examenarium.sumdu.edu.ua/) також збігатиметься зі структурою курсу для студентів СумДУ, але у більш зрозумілій та доступній формі. Він має на меті надати всім зацікавленим загальне розуміння міграційної політики та права ЄС, підвищити загальний інтерес до досліджень ЄС, підвищити громадянські навички та розвинути більш активну та відповідальну громадянську позицію. Цей курс включатиме тексти лекцій, короткі відео та тести. Він не супроводжуватиметься безпосередньо викладачем і буде доступний у будь-який час як для комплексного вивчення, так і для розгляду окремих тем. Тому курс підвищить обізнаність переміщених осіб про їхні права, обов’язки, можливості та відповідальність; залучити широку аудиторію до суспільного діалогу, посилити сприйняття цінностей та найкращих практик ЄС, готовність до солідарності та сталої взаємодії в міграційних процесах. Онлайн-курс буде запущено після перших двох років реалізації проекту на основі лекційних матеріалів, відгуків студентів та рекомендацій зовнішніх експертів (інших викладачів, представників НУО, залучених для забезпечення якості).

Підвищення рівня обізнаності вимушених переселенців щодо їхніх прав, обов’язків, можливостей та відповідальності, залучення широкої аудиторії до громадського діалогу, обмін передовим досвідом та заохочення готовності до солідарності та сталої взаємодії в міграційних процесах також буде досягнуто шляхом проведення проектних заходів, точніше – щорічних семінарів для переселенців. До першого семінару буде підготовлено Посібник для вимушених переселенців з наступними щорічними оновленнями. Навчання буде тісно пов’язане з дослідженнями міграційної політики та права ЄС, співробітництвом між Україною та ЄС у цій сфері та пошуком шляхів впровадження передового досвіду ЄС в українське законодавство та правозастосовну практику.

Публікація результатів дослідження та наукові дискусії за круглим столом сприятимуть отриманню знань та ідей на підтримку формування політики ЄС, підвищать обізнаність щодо міграційної політики ЄС та міграційного законодавства та актуалізують обговорення цих питань в академічному світі, представниках державного управління, і суспільство. Комплексне висвітлення всіх заходів на сайті проекту, у соціальних мережах, ЗМІ сприятиме максимальному досягненню інформаційно-просвітницьких завдань проекту.