06 червня 2025 року на базі Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету відбувся Науково-практичний круглий стіл на тему: «Право на доступ до правосуддя: кращі практики ЄС та виклики для України». У зв’язку із складною безпековою ситуацією на території України захід було проведено онлайн.
Співорганізаторами заходу виступила Державна установа «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України».
Відкрила захід академічна координаторка проєкту 101175484 – EUJustice4U – ERASMUS-JMO-2024-HEI-TCH-RSCH «Доступ до правосуддя: кращі практики ЄС для України» за програмою Еразмус+ напрям Жана Моне.
З вітальним словом виступив Володимир УСТИМЕНКО, директор Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України», доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, член-кореспондент НАПрН України, Заслужений юрист України.
До роботи круглого столу долучилися представники Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України», Державного податкового університету, ПЗВО «Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика», Сумської філії Харківського Національного університету внутрішніх справ, Національного технічного університету “Дніпровська політехніка”, Полтавського університету економіки і торгівлі та інших навчальних закладів, а також практикуючі юристи і представники громадських правозахисних організацій.
В рамках роботи круглого столу з доповідями виступили:
Дмитро ЛУК’ЯНЕЦЬ, професор, доктор юридичних наук, професор кафедри державно-правових дисциплін Харківського національного університету
ім. В.Н. Каразіна, Радник Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із темою «Перешкоди доступу до правосуддя у контексті дефіциту суддівських кадрів», яка викликала активне обговорення серед учасників круглого столу.
Марта ШЕВЧУК, к.ю.н., доцент кафедри кримінального процесу і криміналістики Львівського Національного Університету ім. І. Франка, яка поділилася своїми науковими напрацюваннями щодо дотримання правил підсудності як гарантія права на доступ до суду, встановленого законом.
Богдан ДЕРЕВЯНКО, провідний науковий співробітник відділу господарсько-правових досліджень проблем економічної безпеки Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України», д.ю.н., професор, в ході обговорення актуальних питань доступу до правосуддя, які були підняті попередніми спікерами, також наголосив на потенційному створенні інвестиційного суду в Україні, а також окремих питаннях використання штучного інтелекту в судочинстві, зокрема в процесі прийняття рішень, висловивши стурбованість його надійністю та об’єктивністю.
В ході обговорення ролі юридичних клінік у забезпеченні доступу до правосуддя Ксенія ЯХНО, клініцистка навчального юридичного центру «Правова СТУДіЯ» Полтавського університету економіки і торгівлі поділилася досвідом діяльності навчального юридичного центру «Правова СТУДіЯ» Полтавського університету економіки і торгівлі
та
Людмила РУДЕНКО, доцент, к.ю.н., доцентка кафедри адміністративного, господарського права та фінансово-економічної безпеки Сумського державного університету, керівниця Спеціалізованої юридичної клініки з питань пов’язаних з війною, адвокат про актуальні аспекти правового забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану та місця й ролі юридичних клінік.
Питання щодо європейських стандартів права на доступ до правосуддя були представлені
Марією ПЛОТНІКОВОЮ, доцентом, к.ю.н., доценткою кафедри міжнародного, європейського права та порівняльного правознавства Сумського державного університету, яка поділилася результатами своїх досліджень щодо цифровізації правосуддя в ЄС.
Анатолій ЧЕРНЯВСЬКИЙ, доцент, к.ю.н., доцент кафедри міжнародного, європейського права та порівняльного правознавства Сумського державного університету, адвокат, виступив із доповіддю «Право на доступ до правосуддя в контексті практики ЄСПЛ».
За результатами роботи Науково-практичного круглого столу на тему: «Право на доступ до правосуддя: кращі практики ЄС та виклики для України» буде сформовано та розміщено в репозитарії Сумського державного університету збірник матеріалів.
Збірник можна завантажити за посиланням