Релевантність заявки до цілей програми Жана Моне
Проекти спрямовані на сприяння вдосконаленню викладацької діяльності та наукових досліджень у галузі юридичних досліджень Європейського Союзу у формі спеціального спеціалізованого викладання з питань розвитку Європейського Союзу. Програма юридичної освіти СумДУ включає кілька інших курсів з права ЄС (Право ЄС, Європейське право), які дозволяють студенту отримати знання про особливості Європейського Союзу як міжнародної організації – його принципи, цінності, а також походження та динаміку розвитку процес європейської інтеграції. Деякі з існуючих курсів стосуються питань права ЄС (Порівняльне правознавство, Міжнародний механізм захисту прав людини, Міжнародне приватне право та Міжнародне публічне право, Міжнародні цивільні судові процеси, Цінності Європейського Союзу тощо).
Однак слід зазначити, що ці дисципліни не включають розгляд вузьких спеціалізованих питань, що стосуються теми модуля. Тому ми пропонуємо створити новий курс «Європейські стандарти захисту прав споживачів фінансових послуг» та передбачити його в програмі для студентів спеціальностей «Право» та «Міжнародне право».
Запропонований курс передбачатиме введення тем, що містять інформацію про структуру фінансового законодавства ЄС, органи, що регулюють ринки фінансових послуг в ЄС, порядок регулювання діяльності організацій на ринку фінансових послуг, порядок та методи захисту права споживачів фінансових послуг тощо, пов’язані з основною темою курсу.
Навчання та викладання цих дисциплін вимагає використання максимального обсягу сучасних методичних прийомів, що стосуються викладання конкретних тем та ідей (зроблених на основі серйозного наукового та практичного обгрунтування, забезпеченого дослідницькою складовою проекту), забезпечення інтерактивності, вирішення проблем та практичний акцент у навчанні.
Досягнення цієї мети модуля також досягається за допомогою відповідної структури курсу та методів навчання. І цій меті відповідає основна діяльність проекту – викладацька діяльність. Отже, в рамках проекту ми збираємось зміцнити знання студентів та розширити коло їх інтересів щодо ЄС, вивчаючи новий курс, згаданий вище, розроблений для студентів за допомогою нових засобів навчання, особливо змішане навчання.
Використання вищезазначених методів також можна віднести до досягнення іншої мети: поглибити інтерес до ЄС та підготувати основу для майбутніх європейських знань, особливо в країнах-партнерах, оскільки шляхом розвитку правової обізнаності та знань у відповідній галузі студентів , ми розширюємо сферу застосування знань майбутніх фахівців у галузі права, і, відповідно, кількість респондентів, які отримують вигоду від правозастосування, збільшується.
Відповідна мета «сприяння публікації та розповсюдженню результатів академічних досліджень», реалізується шляхом підготовки та публікації посібника на тему «Європейські стандарти захисту споживачів фінансових послуг» з метою розповсюдження інформації щодо теми модуля для цільової аудиторії.
Також сприяти цілям проекту буде щорічний тренінг , оскільки тренінг створює неформальне, легке спілкування, яке відкриває різноманітні варіанти розвитку та вирішує проблему, заради якої воно було зібране. Форма тренінгу охоплюватиме весь потенціал учасників: рівень та ступінь їх компетенції, незалежність, здатність приймати рішення, взаємодію тощо. Щорічне навчання буде адресоване спільноті юридичних клінік: кураторам юридичних клінік, координаторам та консультантам. Будуть залучені інші учасники наукової спільноти та юристів. Вибір такої цільової аудиторії не випадковий, оскільки основною метою будь-якої юридичної клініки є надання усних та письмових консультацій студентами – консультантами під керівництвом викладачів соціально незахищеним категоріям населення, які не можуть отримати платні юридичні послуги . Ми вважаємо, що тренінг сприятиме не лише просуванню модуля, але й фактично, завдяки набуттю практично орієнтованих навичок студентів, забезпечить головну освітню мету проекту.
Говорячи також про розповсюдження в цьому випадку, ми також хочемо виділити наступні моменти. Мережа юридичних клінік в Україні представлена приблизно 50 клініками, що працюють в українських університетах. Надаючи консультації з цивільного, сімейного права та інших питань, консультанти та координатори юридичних клінік не завжди можуть допомогти у вирішенні конкретних питань, що стосуються захисту споживачів фінансових послуг, тому навчання в рамках модуля залучить велику кількість зацікавлених координаторів та консультантів та сприятиме розповсюдженню інформації про ЄС, європейське законодавство та теми модуля, зокрема.
Мета круглого столу – визначити коло думок щодо проблеми; з різних точок зору, обговорювати суперечливі питання, що стосуються поставленої для обговорення проблеми. За результатами обговорень пропозиції будуть опубліковані у збірнику матеріалів круглого столу та розміщені у спеціальному розділі сайту Департаменту міжнародного, європейського права та цивільно-правових дисциплін, що містить інформацію про модуль.
І, звичайно, в контексті досягнення цілей програми Жана Моне необхідно згадати такі два довготривалі та стійкі результати проекту, як:
– Створення відкритого електронного ресурсу проекту, який послужить платформою для спілкування між викладачами, науковцями, студентами, неурядовими організаціями різних держав, для обміну студентськими роботами та інформування широкої громадськості про проект та як відкритий освітній ресурс;
– Створення в результаті проектної діяльності постійної мережі регіональної співпраці у дослідженні європейських стандартів захисту прав споживачів фінансових послуг.